موج سواری
ورزش | اکستریم اسپورت
Mardaneh.com
 • موج سواری چه گونه ورزشی است؟
  موج سواری، ورزشی است که موج سوار در آن با قرار گرفتن بر روی یک تخته موج سواری بلند و باریک، به همراه موج های اقیانوس به سوی ساحل حرکت می کند.

  حرکت در موج سواری چگونه است؟
  معمولاً هنگامی که موج خروشان در نزدیکی ساحل می شکند، موج سوار خود را به روی موج رسانده و به جلو حرکت می کند.
  به هنگام پیمودن موج، موج سوار روی تخته موج سواری می ایستد و با بدنش به چپ و راست مانور می دهد.
  موج سوار، نخست باید تخته اش را از خط موج – یعنی نقطه ای که شکست موج ها در آن جا آغاز می شود – بیرون بکشد.
  اگر روی تخته اش زانو بزند یا خم بشود، یک سری خرده موج برآمده، در زیر تخته اش تشکیل می شود. هنگامی که موج سوار می خواهد از روی موجی که از پشت سرش به او نزدیک شده، بگذرد، خیلی تند دستش را مانند پارو در آب به حرکت درآورده و خودش را به ساحل می رساند.
  به محض آنکه موج در زیر تخته موج سوار به حرکت دربیاید، تخته نخست همراه با موج بلند می شود، و سپس از لبه شکسته نشده موج پایین می لغزد.
  موج سوار بدین ترتیب موج را می گیرد و در حالی که یک پایش را رو به جلو گذاشته است، روی تخته می ایستد و خودش را از بخش شکسته شده موج دور می کند.

  پیشینه موج سواری چیست؟

  موج سواری پیشینه ای دیرین دارد و نخستین بار در ساحل های اقیانوس آرام و استرالیا متداول شد.
  ظاهراً صدها سال پیش در جزیره های اقیانوس آرام آغاز شد. زمانی که کاپیتان جیمز کوک در سال ۱۷۸۸ میلادی، جزایر هاوایی را یافت، متوجه شد که موج سواری، ورزش مورد علاقه مردم این جزایر است و همه با آن آشنا هستند.
  موج سوارهای هاواییایی از تخته هایی به درازای ۵/۴ تا ۵/۵ متر که وزنشان تا ۷۵ کیلومی رسید، استفاده می کردند و میان خودشان رقابت های موج سواری برگزار می کردند و برندگان جایزه های این رقابت ها، از محبوبیت بی مانندی برخوردار می شدند.کم و بیش در سال ۱۹۵۷ میلادی، دگرگونی بزرگی در وسیله اصلی موج سواری رخ داد و آن را به ورزشی دوست داشتنی و همه جاگیر تبدیل کرد. از آن زمان، استفاده از تخته های موج سواری را برای زنها و بچه ها امکان پذیر ساخته است. تخته های تازه را از پلاستیک متخلخل یا ابر مانندی می سازند که پوششی از فایبرگلاس و رزین دارد.

  موج سواری به سه گونه انجام می شود:

  ۱ – موج سواری بدون تخته

  ۲ – موج سواری با تخته

  ۳ – موج سواری با تخته و بادبان
توسط : آرش احمدی
تاریخ :
1391/8/29

منبع :

1
16
وب سایت مردانه اولین پایگاه اینترنتی مخصوص آقایان می باشد که قصد دارد با فراهم کردن محیط فرهنگی ، آموزشی و ارائه مقالات مرتبط با نیازهای امروز مردان ایرانی، گامی در جهت ارتقاء وب فارسی بردارد.