آیا مواد محرک و انرژی زا اعتیاد آور است ؟
مردانه | سلامتی و تغذیه
Mardaneh.com
 • هر آنچه باید درباره محرک‌ها و انرژی‌زاها بدانیم

  بیشتر ما تا به حال آنچه به عنوان اعتیاد می‌شناختیم، اعتیاد به مواد مخدر بوده‌است؛ موادی چون تریاک و هروئین و... اما این روزها مواد محرکی در بین جوان‌ها پخش می‌شود که هزاران برابر بدتر از مخدرهای سنتی هستند؛ موادی که مغز فرد را تحت کنترل خود درمی‌آورند و ذره ذره انسانیت او را می‌گیرند، این مواد محرک که بیشتر با نام شیشه شناخته می‌شوند قیمت بالایی ندارند و به همین دلیل جوانان را به سمت خود می‌کشاند.

  خطرناک‌ترین ماده‌ای که می‌توانید بشناسید؟!

  اولین ماده‌ محرکی که بیشترین آسیب را به فرد می‌زند، شیشه است که با نام‌های مختلفی چون کریستال، یخ و گچ شناخته می‌شود. این ماده به صورت آشپزخانه‌ای و زیرزمینی با انواع ناخالصی‌ها ساخته و به همین دلیل به قیمت‌های مختلفی فروخته می‌شود.

  شکلی همانند بلور‌های شیشه دارد، شبیه خرده‌شیشه، تکه‌های کوچک یخ یا به صورت دانه‌های ریز است، البته بیشتر به‌صورت کریستال‌های ریز مثل دانه‌های شکر در بسته‌بندی‌های پلاستیکی کوچک خرید و فروش می‌شود. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت‌آمفتامین است و مهمترین ترکیب این ماده‌ محرک همان، آمفتامین یا مت‌آمفتامین است که در آزمایشگاه‌های غیرقانونی ساخته می‌شود.

  این ماده بی‌رنگ و بی‌بو به شکل‌های گوناگونی استفاده می‌شود؛ اما معمولا شیشه را با نوعی پایپ مخصوص مصرف می‌کنند كه همین استفاده‌های راحت، خانواده‌ها را از ماجرا دور نگه می‌دارد. بدون بو و تلخ مزه‌ است و به راحتی در آب حل می‌شود، هرچند در این حالت جذب کمی دارد اما اثرات مضر خود را خواهد داشت.
  یکی از پیامدهای شایع مصرف شیشه، بی‌خوابی مداوم به‌علت خاصیت تحریکی این ماده است. مصرف‌کنندگان این ماده در دفعات اولیه مصرف، گاه تا 72 ساعت نمی‌توانند بخوابند و سطح انرژی بسیار بالا و توهم شدید را تجربه می‌کنند. همچنین خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت، رفتارهای تکانشی و بی‌پروا، از علائم نشگی مصرف این ماده محسوب می‌شود. یکی دیگر از پیامدهای شایع مصرف شیشه کاهش اشتهاست که موجب می‌شود فرد کاهش وزن زیادی در یک مدت کوتاه داشته باشد. در واقع عوارض مصرف شیشه به‌قدری وحشتناک است که حقیقتا هروئین یا قوی‌ترین مخدرهای سنتی در مقابل آن بسیار ضعیف هستند.
  شیشه اعتیادآورترین است .
  شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیادآور است به‌طوری‌که در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیادزایی آن را بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین بر آورد کرده‌اند، همانطور که نشگی مصرف این ماده تقریبا شبیه هیچ ماده مخدر دیگری نیست. عوارض مصرف این ماده هم بسیار خطرناک و سنگین‌تر از مواد دیگر است. در ابتدا، سوء‌مصرف شیشه باعث می‌شود که تجارب کاذب خوشایند با شدت بیشتری احساس شود. این تجارب کاذب لذت‌بخش به شکل دیدن نت‌های موسیقی، شنیدن رنگ‌ها، بیان اشعار و احساس پرواز بیان می‌شود. قدرت تمرکز، توجه و اعتمادبه‌نفس در چنین فردی به صورت کاذب به شدت بالا می‌رود و قدرت خطرپذیری بسیار زیادی پیدا می‌کند. در مواد محرک مرفین وجود ندارد به همین دلیل مصرف آنها با درد عضلانی همراه نیست و این دقیقا خاصیتی است که سوداگران مرگ برای تبلیغ این ماده استفاده می‌کنند و می‌گویند چون این ماده مرفین ندارد، پس اعتیادآور هم نیست چون بعد از ترک آن هیچ بدن درد یا دیگر علائم ترک موادمخدری همچون تریاک یا هروئین وجود ندارد اما این یک دروغ وحشتناک است.

  آسیب وحشتناک محرک‌ها

  پرش افکار: اختلال در حافظه کوتاه‌مدت که می‌تواند خیلی خطرناک باشد یعنی فرد به سرعت لحظه حال خود را فراموش می‌کند مثلا اگر دانشجویی مصرف‌کننده این ماده باشد این اختلال در حافظه کوتاه‌مدت هم به لحاظ شخصیتی به او آسیب فراوانی وارد می‌کند و هم به لحاظ اجتماعی و همه جا او را به عنوان کسی می‌شناسند که هذیان می‌گوید و نمی‌تواند حتی حرف خودش را به‌یاد بیاورد و آنقدر اسیر توهماتش می‌شود که از دنیای واقعی دور می‌افتد. مثلا بودند افرادی که ریشه‌های فرش را کرم‌ می‌دیدند یا فرد دیگری که مدام به همسرش شک داشت و می‌گفت او بین یخچال و دیوار فردی را پنهان کرده ‌است.

  روان‌پریشی: فرد آنقدر دچار توهمات و هذیان می‌شود که نیاز به درمان روانپزشکی پیدا می‌کند چون سلامت اطرافیان را به خطر می‌اندازد و براساس توهمات خود دست به عمل هم می‌زند. مثلا چاقو برمی‌دارد و می‌گوید من آنقدر توانایی دارم که این چاقو را وارد بدن شما کنم بدون اینکه شما آسیب ببینید یا اینکه طناب داری آماده می‌کند و می‌گوید من آنقدر قدرت دارم كه می‌توانم شما را از این طناب آویزان کنم بدون اینکه کشته شوید و... .


  اصلی‌ترین عوارض محرک‌ها

  شیشه بلافاصله روی افکار، احساسات و رفتار تاثیر می‌گذارد و سیستم اعصاب مرکزی مغز را هدف قرار می‌دهد.

  • از جمله آسیب‌های جدی شیشه:
  • کاهش وزن شدید
  • بی‌خوابی شدید
  • هذیان‌ها، توهم‌های غیرقابل تحمل
  • اعتماد به نفس کاذب
  • صداهای وحشتناکی که فرد می‌شنود
  • کابوس‌های فراوان تا جایی که نمی‌خواهد بخوابد برای اینکه دوباره کابوس می‌بیند.
  • دوپامین مسئول همه چیز است

  از مشکلات دیگر مواد محرکی چون شیشه این است كه در بار اول مصرف سطح دوپامین مغز به 1200 می‌رسد و در بارهای بعدی چون می‌خواهد به همان لذت برسد مقدار مصرف خود را بالا می‌برد یعنی مغز به طور ناخودآگاه دستور می‌دهد که باید دوز مصرفی بالا رود اما به قول خود مصرف‌کننده‌ها هیچ‌گاه نشگی بار اول دوباره تجربه نمی‌شود هرچقدر هم مصرف بالا رود.

  یک هشدار مهم به پدر و مادرها

  وقتی فرزند جوانتان به مهمانی شبانه می‌رود و ساعت در آنجا پایکوبی می‌کند، باید نگران شوید. اول از همه باید از خود بپرسید که فرزندتان از کجا این همه انرژی آورده‌ است که می‌تواند این همه ساعت به‌راحتی جنب‌وجوش داشته ‌باشد. درست است که آزادی مهم است ولی در اینجا والدین باید کمی شک کنند که این انرژی کاذب از کجا آمده ‌است، از قرص‌ها یا نوشیدنی‌هایی که در مهمانی وجود دارد؟ ماده‌ای که بتواند این همه انرژی بدهد بدون شک در آن مواد محرکی چون شیشه وجود دارد.


  قرص‌هایLSD با مغز چه می‌کنند؟!

  قرص LSD به شدت توهم ایجاد می‌کند به‌طوری که دیدن تصاویر و شنیدن صداهای خیالی خیلی رواج داشته و معمولا به صورت کپسول یا قرص رواج دارد، مثل سایر محرک‌ها بر سیستم مرکزی مغز اثر می‌گذارد و احساسات را دست خوش تغییر و تحول قرار می‌دهد، به ویژه احساس ترس. یعنی افرادی که قرص مصرف می‌کنند معمولا احساس ترس بر آنها خیلی غلبه می‌کند این قرص برگرفته از نوعی قارچ است که روی غلات رشد می‌کند یعنی چیزی شبیه کپک. البته LSD به صورت کاغذ جذب کننده و مقوایی هم وجود دارد یعنی کاغذ مقوایی را روی زبان می‌گذارند و برمی‌دارند و همان احساسات و توهمات و دیدن تصاویر و صداهای خیالی به آنها دست می‌دهد. LSD در مهمانی‌ها خیلی استفاده می‌شود چون با رقص نورها توهم ناشی از آن همخوانی دارد. جذب این قرص از طریق دستگاه گوارش است چون این قرص‌ها غیرمجاز تولید می‌شوند و مهمترین خطر آنها همین است که نمی‌دانیم دوز ماده متامفتامین در آنها چقدر است و همین می‌تواند خطرهای زیادی را ایجاد کند. روزهای نخست مصرف LSD پر از سرخوشی است اما به مرور فرد دچار افسردگی می‌شود، در واقع مدام دوز مصرف را بالا می‌برند و همین بالا بردن دوز مصرف افسردگی را افزایش می‌دهد.

  وقتی می‌گویند قرص اکس‌زده یعنی...

  اکستازی یا همان اصطلاح عامیانه قرص اکس كه به شکل قرص و با اشکال هندسی یعنی 4 ضلعی، 6 ضلعی یا کپسول دیده می‌شود معمولا در مهمانی‌ها سرو و از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود، احساس انرژی و سرخوشی به فرد می‌دهد، متاسفانه برانگیختگی جنسی را تا 80 درصد بالا می‌برد که همین زمینه‌های سوء استفاده را مهیا می‌کند، اما بعد از مدتی مصرف در حافظه اختلال به وجود می‌آید تا جایی که فرد منزل خودش را گم می‌کند. حاوی مقدار زیادی مواد محرک و آمفتامین است و سیستم مرکزی مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت فرد را کاملا ناتوان می‌کند.
  با یک بار مصرف حتما معتاد می‌شوید

  صد درصد با یک بار مصرف هم شخص می‌تواند معتاد شود چون همان یک‌بار دوپامین را آنقدر بالا می‌برد که فرد حاضر است نصف عمرش را بدهد و یک‌بار دیگر چنین دوپامینی و لذتی را تجربه کند و با یک‌بار مصرف دیگر راه بازگشتی نیست. درواقع می‌توان گفت مصرف مواد محرک مخصوصا شیشه مثل سورخوردن از سرسره است. وقتی هنوز مصرف نکرده‌اید انگار بالای سرسره نشسته‌اید اما به محض اینکه برای اولین بار این ماده مصرف شود، انگار از سرسره سورخورده ‌باشید و تقریبا محال است که بتوان از وسط راه یعنی از میانه سرسره دوباره به بالا بازگشت کسی از وسط سورخوردن نمی‌تواند بالا برگردد و واضح است که آخر سورخوردن هم چیزی نیست جز کف زمین.

  حتی یک‌بار مصرف هم می‌تواند مرگبار باشد

  از آنجا که این ‌روزها مواد به صورت صنعتی و آشپزخانه‌ای تولید می‌شوند ما نمی‌دانیم اسم آنها را باید چه بگذاریم، نمی‌توانیم بگوییم که درصد خالصی یا ناخالصی آنها چقدر است؟ و به همین دلیل میزان توهم ناشی از آنها را هم نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم تا جایی که ممکن است یک‌نفر با یک‌بار مصرف به مرگ کشیده‌ شود یعنی دمای بدنش بیش از اندازه بالا رود، اوردوز کندبه همین دلیل یک نفر ممکن است با بارها مصرف هیچ اتفاقی برایش نیفتد ولی با یک بار مصرف به نقطه آخر برسد
توسط : آرش احمدی
تاریخ :
1391/8/8

منبع :

2
22
Skip Navigation Linksسایت مردانه | مردانه | سلامتی و تغذیه | آیا مواد محرک و انرژی زا اعتیاد آور است ؟
وب سایت مردانه اولین پایگاه اینترنتی مخصوص آقایان می باشد که قصد دارد با فراهم کردن محیط فرهنگی ، آموزشی و ارائه مقالات مرتبط با نیازهای امروز مردان ایرانی، گامی در جهت ارتقاء وب فارسی بردارد.